Wiedźmin 3 Dziki Gon – Czyli wszystko co najlepsze w jednej grze

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Zacznijmy od tego, że nie przepadam za grami z gatunku RPG. W Wiedźmina 2 grałem jakoś jakoś bez większych emocji, przeszedłem i nie wciągnął mnie aż tak bardzo. Kolejną sprawą jest to, że jestem bardzo oszczędny dlatego przeważnie nie kupuję gier powyżej 40 zł. Długo nie mogłem się zdecydować na kupno jednak, po jakimś czasie kilklu znajomych mnie do tego przekonało . Patrząc z dzisiejszej perspektywy był to jeden z najlepszych zakupów w moim życiu gracza.

Krajobrazy można podziwiać godzinami

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest wspaniała grafika, można powiedzieć, że jest fotorealistyczna, te zachody słońca… coś co można podziwiać za każdym razem. Zrzuty ekranu zrobione na ustawieniach ultra prawie wyglądają jak zdjęcia. Co najważniejsze nie potrzebujemy bardzo mocnego komputera do najwyższych ustawień, sam grałem na maszynie sprzed kilku lat. Kolejną sprawą jest ogólna oprawa m.in. modele drzew, lasów, łąk oraz innych elementów statycznych zapierają dech w piersiach. Przemierzając ogromne mapy na każdym kroku odnosimy wrażenie, że znajdujemy się w realnym świecie. Jak wszyscy wiedzą w większości gier przerywniki filmowe są o wiele ładniejsze niż podczas rozgrywki, jednak nie w Wiedźminie, filmiki wyglądają identycznie jak cała reszta, dzięki czemu Dziki Gon ustawia nową, naprawdę wysoką poprzeczkę. Animacje bohaterów sprawiają bardzo dobre wrażenie, gdyż ich ruchy wydają się bardzo naturalne (zarówno ludzi jak i potworów). Równie ważnym aspektem jest różnorodność świata, przemierzając ogromne połacie terenów natrafimy na różnego rodzaju zwierzynę, potwory, kupców oraz ludzi mieszkających w małych wioskach. Jedyną rzeczą jaką mogę zliczyć do minusów jest powtarzalność twarzy ludzi, z którymi rozmawiamy, często miałem wrażenie, że już z tym człowiekiem rozmawiałem, jednak setki osób, które możemy spotkać po drodze do celu w pełni wynagradzają to niedociągnięcie. Skoro mowa o twarzach trzeba wspomnieć, że wszyscy główni bohaterowie wyglądają pięknie, Triss, Yennefer, Ciri… można się w nich zakochać. Dobrym potwierdzeniem świetnej grafiki jest to, że w ciągu 200 godzin gry zrobiłem około 250 screenów, dla porównania, prawdziwych zdjęć przez cały rok zrobiłem mniej niż 100…

Udźwiękowienie naprawdę wymiata

Nie przepadam za muzyką instrumentalną jednak tego soundtracku mogę słuchać godzinami… Wszelkie melodie występujące w grze są tak dobre, że czasem przyciszałem inne dźwięki tylko po to, żeby wsłuchać się w świetny soundtrack. Wiedźmin odkrywa kolejne zakamarki ludowej muzyki, tworząc ją tak aby pochłonęła nawet najbardziej wybrednych słuchaczy. Kolejną sprawą jest polski dubbing, który jak wiadomo w większości gier wychodzi dosyć średnio. I tu znowu mamy ogromną niespodziankę, ponieważ Wiedźmin to zupełnie coś innego. Ani razu nie odniosłem wrażenia, że głos nie pasuje do postaci, wręcz przeciwnie jest idealnie dobrany. Dźwięki walki, rozmowy mieszkańców oraz wszelkie odgłosy przyrody sprawiają, że świat gry jeszcze bardziej zbliża się do realizmu. Co tu dużo mówić, udźwiękowienie jest genialne!

Fabułą na dziesiątki godzin

A więc ogólnie chodzi o odnalezienie Cirilli, którą ściga Dziki Gon. Jak pewnie już wiesz Twoje wybory dosyć mocno wpływają na przyszłe zdarzenia ( sam się o tym dość mocno przekonałem ). Bardzo zaskoczyła mnie możliwość kontynuowania gry z zapisami z Wiedźmina 2 dzięki czemu mogłem spotkać kilka postaci z poprzedniej części, które mogły nam w znaczący sposób pomóc. Kupując grę miałem świadomość, że sam decyduję o losach bohaterów jednak nawet się nie spodziewałem, że zmiany mogą być aż tak duże. Dlatego nawet jeśli chcemy wszystkim pomagać, najpierw zastanówmy się czy warto… Podstawową fabułę oraz większość misji pobocznych przeszedłem w 96 godzin ( na drugim poziomie trudności ), jednak kilka pozostałych misji oraz dziesiątki znaczników na mapie wydłużyły ten czas do ponad 130 godzin. Najważniejsze jest to, że pomimo setek misji nie mamy wrażenia powtarzalności, za każdym razem rozmawiamy z innymi osobami, mamy zrobić zupełnie coś innego, na przykład jedna misja polega na zdjęciu klątwy z chłopaka, w kolejnej mamy pozbyć się potwora nękającego mieszkańców, a w jeszcze następnej musimy kogoś znaleźć. Jest to dowód na ogromny trud włożony w rozbudowę świata. Mogę zapewnić, że część fabularna jest dopracowana w najmniejszych szczegółach (nie czytałem książek więc nie wiem czy wszystko się zgadza). Poza tym możemy doprowadzić do kilku różnych zakończeń gry. Dzięki temu, że możemy zaprzyjaźnić się z postaciami oraz zakochać w pięknym świecie, po końcowych napisach odczuwamy ogromną pustkę. No cóż, gdy zacznie się grać w coś tak świetnego trzeba kiedyś skończyć.

Rozgrywka prawie bez zastrzeżeń

Jak wspomniałem na początku nie przepadam za RPGami więc wymachiwanie mieczem przeważnie mnie nie kręci. Jednak Wiedźmin ma w sobie to coś, sprawiające, że ze zniecierpliwieniem oczekujemy kolejnych walk, kolejnych jeszcze większych wyzwań. Ogólnie mówiąc gra polega na przemierzaniu ogromnych terenów oraz wykonywaniu setek zadań. Za ukończenie misji, zdobywanie ukrytych skarbów, eliminowanie wrogów itd. dostajemy punkty doświadczenia, za które kupujemy umiejętności. W walkach pomagają nam różne eliksiry, do których potrzebujemy odpowiednich ziół (sami musimy je zebrać lub kupić), oraz receptur. W miarę postępów w grze znajdujemy coraz to lepsze wyposażenie ( miecze, rękawice, zbroje itp.) jednak nie jest tak łatwo, żeby wytworzyć bardzo dobry rynsztunek musimy odnaleźć mistrza płatnerstwa oraz kowalstwa i wykonać dla nich misje, wtedy uzyskamy dostęp do tworzenia najlepszych przedmiotów, jednak musimy być również obrzydliwie bogaci. Sam system walki jest dobrze rozbudowany, mamy do dyspozycji miecz srebrny (na potwory) oraz stalowy (na ludzi) do tego możemy wykorzystać różne oleje, które pomogą nam z danym gatunkiem przeciwnika. Warto również zapoznać się z bestiariuszem, w którym opisane są wszystkie dotychczas spotkane przez nas stwory, postacie oraz miejsca.

Bonusy

Kupując steamową wersję (nie wiem jak jest na platformie gog) otrzymujemy artbook, mapę, soundtrack w wersji mp3 oraz flac oraz 16 darmowych dlc. I to jest prawdziwe studio szanujące gracza, nie wyłudza dodatkowych pieniędzy i w cenie kilkudziesięciu złotych otrzymujemy fantastyczną muzykę, szkice oraz niesamowitą grę na dziesiątki godzin rozgrywki.

Podsumowując

Najlepsza przygoda jaką w życiu przeżyłem, genialny soundtrack, który można słuchać cały dzień oraz jedna z najładniejszych opraw graficznych jaką miałem przyjemność zobaczyć sprawiają, że Wiedźmina 3 możemy zaliczyć do prawdziwego dzieła sztuki. Setki misji pobocznych nie pozwolą nam się znudzić. Według mnie… Najlepsza gra w jaką grałem.

Warto zagrać?

Pozycja obowiązkowa dla każdego gracza!

Za

  • Piękna grafika
  • Ogromny, zróżnicowany świat
  • Rozbudowany system walki
  • Ponad 100 godzin zabawy
  • Bohaterowie, których można polubić

Przeciw

  • Kilka drobnych błędów
NAJLEPSZA

Skala od 1 do 5

O autorze:

Łukasz

Łukasz

Najmłodszy z ekipy PGK, urodzony z myszką w ręce... Przeszedłem sporo gier, od starych Tomb Raiderów, przez Need for Speedy do nowych Battlefieldów. Lubię pisać o wszystkich grach, jednak tutaj zwrócę szczególnie uwagę na nasze polskie produkcje, a czasami może jakieś komiksy, książki, gry, lub filmy.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Przeczytaj więcej:

O autorze: