Philip K. Dick – Wariant drugi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

O wszystkich książkach tego autora można napisać to samo – jak Philip napisze sci-fi, to nie ma Dicka poza miastem.

W książce czeka na nas 27 historii, które zostały napisane w latach 50. Mianownikiem wszystkich opowiadań jest próba odpowiedzi na pytanie – czym jest człowieczeństwo. W sumie to tak wydawnictwo reklamuje ten tom. Faktycznie trochę nurkujemy w tematy filozoficzne ale niekoniecznie wszystkie opowiadania podchodzą pod ten paradygmat. Nie przesadzalbym z wielkim filozofowaniem u Philipa.

Para opowiadań ze zbioru trafiła na taśmę celuloidową. Mamy tutaj Impostora i Adjustment Bureau.

Największym dla mnie zaskoczeniem były jednak dwa inne opowiadania. Światem przedstawionym tworzą, powiedzmy całość. Czytając jedno po drugim nie trudno odkryć, że musiały je przeczytać James Cameron. Są one tak blisko fabuły drugiej części Terminatora, że niemożliwe, że film powstał bez wyraźnej inspiracji tymi tekstami.

No a same opowiadania to cudeńka. Chociaż w książce jest może parę takich, które warto jedynie przekartkować. Ale to kropelki w morzu dobrego sci-fi. Całość czyta się na prawdę lekko i chwila moment, a tu już ostatnie zdanie.

Konstrukcja wszystkich opowiadać jest prosta i skuteczna. Mocny, pojedynczy pomysł na główny motyw i prosta pointa jak strzał z działka laserowego.

Fajno i warto.

O autorze:

Leszek Trela

Leszek Trela

Najwięcej czasu spędzam w cyfrowych i papierowych światach. A, że granie wychodzi mi średnio, to częściej sięgam po książkę. Czytam tylko fantastycznonaukowe tytuły, bo czemu nie. Sejwuję zakładką.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Przeczytaj więcej:

O autorze:

Artykuły

Polski akcent na GDC

Game Developers Conference zakończyła się już… jakiś czas temu. Jednak walka z depresją po eventową trochę trwa więc proszę o wybaczenie i zrozumienie. Tak czy

Czytaj więcej »
Newsy

Co już wiemy o Cyberpunku 2077

Wczorajszy dzień, to ogromny wysyp nowych informacji na temat CP2077. Zebraliśmy wszystkie najciekawsze informacje w jednym miejscu. Let’s dig in, punks.   POSTAĆ Będziemy tworzyć

Czytaj więcej »