„Najlepszy”, czyli jeden cel, który może zmienić całe życie…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Film „Najlepszy” jest tak naprawdę zobrazowaniem życia Jerzego Górskiego. Człowieka, który odbił się od samego dna, aby udowodnić wszystkim, a przede wszystkim sobie, że jest właśnie jednym z najlepszych. Ustanowił on rekord świata w jednym z najtrudniejszych triatlonów nazywanym Double Ironman

Historia nie zawiera upiększeń, tylko przedstawia prawdziwe piekło, którym jest uzależnienie.

Na samym początku trzeba powiedzieć, że film jest bardzo mocny, jednak może właśnie o to chodziło, ponieważ nic tak nie przemawia do świadomości młodych odbiorców jak rzeczywisty obraz tego okropnego świata. Na samym początku obserwujemy głównego bohatera, który ucieka wraz ze swoją dziewczyną przed milicją. Już tutaj możemy uświadomić sobie, że ma wiele problemów, a prawo jest tylko małą częścią tego z czym musi sobie na co dzień radzić. No właśnie, jednak czy Jurek (tak ma na imię główny bohater) potrafi sobie radzić z tym wszystkim? Odpowiedź przychodzi po chwili, gdy na ekranie ukazuje się obraz meliny, miejsca gdzie wszystkie smutki zostają zakryte przez „dobrą zabawę” z różnego rodzaju używkami, od papierosów po narkotyki. Możemy obserwować jak Jurek powoli stacza się na samo dno… Jednak w pewnym momencie trafia na ścianę, ostatni moment, żeby zmienić swoje życie. Ma dwie opcje: podjąć walkę i przetrwać lub odpuścić i stracić wszystko co ma, łącznie z własnym życiem. Możemy wtedy usłyszeć słowa „W tym roku było już 10 zgonów, ty jesteś następny”, jest to chyba jasny przekaz dla każdego.

Jeden człowiek, dwa oblicza

W filmie spotkamy się ze scenami gdzie główny bohater rozmawia ze swoim „drugim ja”, którego zobaczymy jako odbicie w lustrze. Warto zauważyć, że w czasie gdy spędzał swoje życie w melinie, jego odbicie przedstawiało człowieka zdrowego, osobę, którą Jurek chciał być jednak nie potrafił przeciwstawiać się nałogowi. Natomiast w okresie walki z uzależnieniem postać w lustrze była nim samym sprzed kilku tygodni gdy miał twarz całą we wrzodach, zadrapaniach i siniakach. Tak właśnie był przedstawiony demon, który starał się zatrzymać bohatera przy narkotykach. Te momenty potrafią wzbudzić prawdziwe emocje, dzięki którym zapamiętamy niektóre sceny na bardzo długo. Według mnie to właśnie kłótnie bohatera z samym sobą idealnie przedstawiają cały przedstawiony nam świat, gdzie bez cierpienia nie można zmienić swojego życia.

Obcy ludzie potrafią dać ogromną siłę

To właśnie inne osoby potrafią nadać sens naszemu życiu, co w filmie jest przedstawione perfekcyjnie. Wiele razy bohater nie widział żadnych szans, żeby się zmienić, jednak zawsze znalazł się ktoś, kto sprawił, że Jurek znalazł resztkę siły aby kontynuować walkę. Ta produkcja idealnie pokazuje to, że „rady” typu „wszystko będzie dobrze” nie działają, czasami trzeba po prostu pokazać komuś do czego prowadzi uzależnienie i w mocnych słowach przemówić mu do rozsądku. To właśnie zawiera ten film, prawdziwy obraz i dobitne kwestie wielu postaci, które potrafią dotrzeć do każdego widza.

Jeden cel potrafi zmienić człowieka

Kilka razy możemy zajrzeć w przeszłość bohatera, zdjęcia w jego pokoju pokazują nam, że zdobywał medale na różnych zawodach sportowych. Ojciec Jurka zaprzepaścił jego marzenia o karierze sportowca, utrwalił w nim słowa, że do niczego się nie nadaje. Niestety ten we wszystko uwierzył, porzucił sport i wpadł wpadł w narkomanię. W czasie kiedy przebywał w ośrodku leczenia uzależnień zauważył, że to właśnie sport daje mu ogromną satysfakcję, a pokonywanie samego siebie sprawia mu wiele radości. Punktem zwrotnym był moment gdy zaczął trenować pływanie, bieganie i jazdę na rowerze, tak naprawdę wtedy był już zwycięzcą, a dzięki pomocy odpowiednich osób stawał się coraz lepszy, aby ostatecznie zwyciężyć.

„Najlepszy” dla jednych jest przestrogą, dla innych nadzieją

Według mnie, właśnie ten film jest najlepszym ostrzeżeniem przed różnego rodzaju używkami, ponieważ pokazuje nam jak łatwo wpaść w nałóg, z którego droga powrotna jest długa i usłana cierpieniem. Na sam koniec dorzucę słowa wypowiedziane przez Marka Kotańskiego (granego przez Janusza Gajosa), które są według mnie podsumowaniem całego filmu.

„Z tego wychodzą tylko najsilniejsi, mistrzowie świata, rozumiesz?”

Warto obejrzeć?

Tak! Według mnie, jest to jeden z najlepszych filmów w tym roku

Za

  • Wywołuje masę emocji
  • Nie ma żadnych upiększeń
  • Czasami jest naprawdę mocny
  • Realia walki z uzależnieniem
  • Świetna gra aktorska

Przeciw

  • Niektóre sceny mogą być dla niektórych zbyt mocne
ŚWIETNY!

Skala od 1 do 5

O autorze:

Łukasz

Łukasz

Najmłodszy z ekipy PGK, urodzony z myszką w ręce... Przeszedłem sporo gier, od starych Tomb Raiderów, przez Need for Speedy do nowych Battlefieldów. Lubię pisać o wszystkich grach, jednak tutaj zwrócę szczególnie uwagę na nasze polskie produkcje, a czasami może jakieś komiksy, książki, gry, lub filmy.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Przeczytaj więcej:

O autorze: